Hamilelik Takvimi - İlk 3 Ay

Boru hattı yerinde: Şekil almaya başlayan plasenta, ve göbek bağının başlangıcı belli başlı gıda maddelerini sizin vücudunuzdan embriyona aktarmak için hali hazırda çalışmaya başlamışlardır. Oksijen, amino asitler, yağlar ve şekerler bu inanılmaz inşa projesinde önemli rol oynarlar.

Temel Faktörler: Özel hücrelerden bir tanesinin bir katmanı nöral tüp olarak gelişmektedir, ve bu daha sonra omurilik ve beyin haline gelecektir. Doğru olmayan bir şekilde gelişen nöral tüp, spina bifida ile sonuçlanabilir (omuriliğin tamamen kapanmadığı bir komplikasyon) veya başka bozukluklar ortaya çıkabilir. Spina bifida oldukça seyrek görülür, 1.000 doğumdan sadece bir tanesinde . Ayrıca sizin bu şansı azaltmak için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur. Günde en az 400 mikrogram folik asit almak omurilik ile ilgili doğumda olabilecek kusurları azaltmak için elinizdeki en büyük silahtır; ideal olarak folik asit almaya hamile kalmadan önce başlamış olmanız lazımdır. Folik asidi eczanelerde reçetesiz olarak alabilirsiniz ve bu hapları hamileliğinizin 12´ci haftasına kadar almaya devam edebilirsiniz.

Kalp başlangıcı: Kalp şimdi koordinesiz bir kaç atışa sahip tek bir tüptür. Bu atışlar her geçen hafta ile daha düzenli hale gelecektir.

Ölçümler: Embriyo 2-3 mm boyunda, küçük bir portakalın çekirdeği büyüklüğündedir.

Paralel Yataklar

Çift yumurta ikizleri—İki yumurtadan oluşan ikizler—yan yana her biri ayrı bir amniyotik kesenin içinde yüzerek ve ayrı plasentaya sahip şekilde yatmaktadırlar.

Hamileliğiniz

Bir hisler okyanusu: Simdi artik hamilesiniz, nasil hissediyorsunuz? Eger bir süredir hamile kalmayi deniyor idiyseniz simdi muhtemelen çok sevinçlisinizdir. Ayrica belki biraz da endiseli olabilirsiniz, her seyin yolunda gidip gitmeyecegini merak ederken. Eger hamileliginiz bir sürpriz ise endiselenebilir veya kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz. Bütün bu hisler, sonsuz sevinçten, annelikten duyulan gurur, ve içinizi kavrayan korkuya kadar her sey normaldir.

Dikkatle ele aliniz: Fiziksel olarak ise, menstrüel döneminizden önce yasadiginiza çok benzer semptomlar gösteriyor olabilirsiniz. Bu döneme ait kramplariniz ve belinizin altinda hissettiginiz agrilar normaldir. Bu dönemde hissedilen rahatsizlik ve yorgunluga ragmen kendinizi zorlamayin ve bir ara verin. Ilik bir banyoda gevseyin (sicak degil), rahatlatici müzik dinleyin, veya kendinize bir sekerleme yapma hakki verin.

Ve kendinize iyi davranmaktan bahsederken, iste simdi vücudunuza bir tapinak gibi davranmanin tam zamanidir. Eger hala daha kesmediyseniz simdi zararli aliskanliklardan vazgeçmenin zamanidir; mesela sigara içmek, içki içmek veya ilaç kullanmak.

Uzmanlardan: Iki kisi için yemek yemek iki kisilik yemek yemek demek degildir. Prima Enstitüsü doktorlarindan Dr. Margaret Comerford Freda söyle demektedir "Hamile kadinlarin çogunlugu günde sadece 300 ekstra kaloriye ihtiyaç duyarlar". "Bu su demektir: iki bardak yarim yagli süt, bir kasik dondurma veya bir ton balikli sandviç. Sizin ve büyümekte olan bebeginiz için en iyi olabilecek diyet hakkinda Prima Enstitüsü doktorlari Dr. Freda ve Dr. Thornton´dan bilgi almak üzere.

HEMEN ARA WHATSAPP'TAN YAZ